Studenckie Koła Naukowe na UJK
To studenci psychologii i ich najnowszy spot. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją był okazją do tego, by dwa koła naukowe – Psychologii Pozytywnej oraz „Do Dzieła” – połączyły swoje siły i przypomniały wszystkim, że depresja to poważne schorzenie, którego nie można lekceważyć.
Ale to nie wszystko, czym mogą pochwalić się członkowie koła naukowego „Do Dzieła”. Kiermasze charytatywne, współpraca ze szkołami, stowarzyszeniami czy aktywne prowadzenie social mediów – wszystko po to, by pomagać i szerzyć wiedzę.
„Jesteśmy najbardziej dumni z październikowej konferencji, którą udało nam się zorganizować. Konferencji dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, planujemy już kolejną edycję” – mówi Joanna Sękowska, przewodnicząca SKN „Do Dzieła”.
„Niedawno były organizowane warsztaty w zakładzie karnym, której tematem była artoterapia” – dodaje Ewa Pietrus, SKN „Do Dzieła”.
Warsztaty i zajęcia dla najmłodszych prowadzą również studenci z koła naukowego Geoekologów, którzy pod swoja opieka mają akwarium imitujące prawdziwą rafę koralową.
„Rafa koralowa powstała w 2010 roku. Jest to zbiornik 1000 litrów, w którym to mamy autentyczne koralowce przywiezione z Bali. Mamy także pokolca królewskiego, dla wszystkich znana pewnie postać Doris. Mamy również błazenki” – wylicza Zuzanna Śliwa, przewodnicząca SKN Geoekologów.
O tym, jak łączyć działalność w kole naukowym z rozwijaniem swoich umiejętności wiedzą doskonale członkowie „Mediasfery”. Efektem ich pracy jest czasopismo „Presik”
„Skupiamy się na tym, żeby każdy mógł pisać, od serducha. Ktoś lubi czytać książki, więc pisze recenzje lub też felietony na temat literatury. Ktoś chodzi na konwenty, pisze sprawozdania z nich. Podobnie z koncertami” – mówi Jan Szpytak, redaktor naczelny „Presika”, SKN „Mediasfera”.
Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego działa prawie 70 kół naukowych w kilkunastu różnych dyscyplinach.
„Zdecydowanie najlepsza rzecz, jaką student może zrobić, to zapisać się do koła naukowego. Oczywiście do takiego, które odpowiada jego zainteresowaniom” – podsumowała Weronika Matyjanek, SKN Geoekologów.
Więcej w materiale Katarzyny Wdowskiej.